سوالات متداول

کاربر گرامی!
 • این بخش برای ارائه اطلاعات لازم به کاربران سامانه راه اندازی شده است، لذا پیشنهاد می شود برای رفع سئوالات احتمالی حتما موارد زیر را مرور نمایید.

 • با توجه به اینکه ممکن است سوال شما در بانک سوالات سیستم پاسخگویی وجود داشته باشد لطفا قبل از تماس با تیم پشتیبانی و طرح سئوال، مطالب موجود در این بخش را بررسی کنید.

 • برای اینکه بتوانید درخواست یا سایر سوالات خود را ارسال نمایید باید وارد سامانه شويد.

در شرایط زیر می توانید برای ثبت سفارش و خرید کتاب های درسی از تلفن همراه یا تبلت استفاده نمایید:
 • نسخه سیستم عامل تلفن همراه یا تبلت، جدید باشد.
 • قطعی اینترنت در تلفن همراه یا تبلت وجود نداشته باشد.
بهتر است از مرورگر Firefox یا Chrome استفاده شود.
برای ورود به سامانه، کد ملی و شماره سریال شناسنامه دانش آموز مورد نیاز است.
شماره سریال شناسنامه عددی شش رقمی است که در تصویر زیر نمونه آن نمایش داده شده است.
شناسنامه های جدید

شناسنامه های قدیمی
در صورت وجود یکی از مشکلات زیر امکان ورود به سامانه وجود ندارد:
 • دانش آموز برای سال تحصیلی جاری در سامانه سیدا ثبت نام نداشته باشد؛ در این صورت دانش آموز باید جهت ثبت نام به مدرسه محل تحصیل خود مراجعه نماید.
 • شماره سریال شناسنامه دانش آموز صحیح نباشد؛ در این صورت دانش آموز باید جهت اصلاح شماره سریال شناسنامه به مدرسه محل تحصیل خود مراجعه نماید.
دانش آموزان اتباع باید به جای کد ملی، کد اتباع در سامانه سیدا و به جای شماره سریال شناسنامه، 6 رقم یک (111111) وارد نمایند.
خیر؛ در سفارش فردی ابتدا با کد ملی و سریال شناسنامه یک دانش آموز وارد سامانه شوید و مراحل سفارش را برای او تکمیل نمایید و در پایان، روی دکمه خروج کلیک کنید؛ سپس با کد ملی و سریال شناسنامه دانش‌آموز دیگر وارد سامانه شوید و مراحل سفارش را تکمیل نمایید.
سفارش فردی توسط دانش آموز و سفارش گروهی توسط مدرسه انجام می شود؛ در هر دو نوع سفارش، تحویل کتاب به دانش آموز توسط مدرسه محل تحصیل انجام می شود.
لازم است مدارس و دانش آموزان به شرح جدول تقویم زمانی نسبت به ثبت سفارش کتاب های سال تحصیلی آتی بر فرض قبولی دانش آموز اقدام نمایند. در عین حال، در صورت عدم موفقیت دانش آموز در پایه فعلی، در زمان اصلاح سفارش امکان تغییر پایه وجود خواهد داشت.
این دانش آموزان باید طبق تقویم زمانی، سفارش و خرید کتاب های درسی خود را از طریق سامانه انجام دهند و در زمان اصلاح سفارش، نسبت به ثبت نام در مدرسه جدید و اصلاح سفارش خود اقدام نمایند تا کتاب ها در مدرسه جدید به آنان تحویل داده شود. در صورتی که سفارش در زمان مقرر اصلاح نگردد، تحویل کتاب در مدرسه قبلی دانش آموز انجام خواهد شد.
این دانش آموزان باید طبق تقویم زمانی، سفارش و خرید کتاب های درسی خود را از طریق سامانه انجام دهند؛ در صورتی که ثبت نام در مدرسه جدید انجام شود، سامانه به صورت خودکار اطلاعات سفارش دانش آموز را به روز رسانی می نماید و کتاب های دانش آموز در مدرسه جدید تحویل داده می شود.
خیر؛ تا زمانی که وجه کتاب های سفارش داده شده پرداخت نشود، فرآیند سفارش و خرید تکمیل نمی گردد و عدم پرداخت به منزله انصراف از خرید می باشد.
پرداخت وجه کتاب های درسی سفارش داده شده در سامانه به صورت اینترنتی با استفاده از کارت بانکی و از طریق درگاه پرداخت بانک می باشد.
از تمامی کارت های صادر شده توسط بانک های دولتی و خصوصی و یا مؤسسات اعتباری که عضو شبکه شتاب باشند می‌توان برای پرداخت اینترنتی استفاده نمود؛ البته باید از طریق دستگاه های ATM، رمز دوم کارت را نیز فعال کرده باشید.
 • شماره کارت: عددی ۱۶ رقمی که روی کارت درج شده است؛ این عدد بصورت چهارعددِ ۴ رقمی است.
 • رمز دوم کارت یا رمز پرداخت اینترنتی: معمولا رمز پرداخت اینترنتی (یا رمز دوم کارت)، از طریق پایانه های خودپرداز بانک صادرکننده کارت، قابل تنظیم است.
 • CVV2 یا رمز تایید کننده کارت: معمولا عددی ۳ یا ۴ رقمی است که در پشت یا روی کارت درج شده است.
 • تاریخ انقضا: تاریخی است طبق تقویم شمسی که معمولا روی کارت درج شده و به صورت سال و ماه است.
روی منوی مشاهده سفارش کلیک کنید و اطلاعات سفارش خود را مشاهده نمایید. کد پیگیری سفارش نیز از طریق پیامک به شماره تلفن همراه دانش آموز (که در مرحله ثبت سفارش در سامانه ثبت شده است) ارسال می‌‌گردد.
خیر؛ در صورت نیاز می توانید با وارد کردن کد ملی و شماره سریال شناسنامه وارد سامانه شوید، سپس از منوی مشاهده سفارش، اطلاعات سفارش را مشاهده، ذخیره و یا چاپ نمایید.
کتاب های درسی سفارش داده شده در مدرسه محل تحصیل دانش آموز تحویل داده می شود. مدرسه محل تحصیل دانش آموز، مدرسه ای است که هنگام ثبت یا اصلاح سفارش مشخص شده است.
روند نمای توزیع کتاب های درسی
روند نمای ثبت سفارش کتاب درسی (سفارش درسی توسط دانش آموزان)
روند نمای ثبت سفارش کتاب درسی (سفارش گروهی توسط دانش آموزان)
روند نمای اصلاح سفارش کتاب درسی
روند نمای مرجوعی کتاب درسی از مدرسه به منطقه


راهنما

برای یافتن پاسخ سوال خود در این بخش، به صورت زیر عمل نمایید:

1. روی موضوع مورد نظر خود کلیک کنید تا سوالات مربوط به آن موضوع نمایش داده شود.

موضوعات موجود عبارتند از:

 • ورود به سامانه
 • ثبت سفارش
 • تحویل کتاب

2. روی سوال مورد نظر خود کلیک کنید تا پاسخ آن نمایش داده شود.

تیم پشتیبانی سامانه
در صورتی که پاسخ شما در سیستم پاسخگویی وجود ندارد، در ساعات اداری با یکی از شماره های زیر تماس حاصل نمایید.
تلفن :
021-88301481
021-88823140
021-88490220
ایمیل:support@irtextbook.com